چکیده

مقدمه 

نحوه کار هارد دیسک 

چرا هارد دیسک خراب می شود ؟ 

بد سکتور چیست ؟ 

چه عواملی باعث ایجاد بد سکتور می شود ؟ 

 هارد دیسک دارای بد سکتور چه علائمی دارد ؟

 راه درمان و راه های پیشگیری از بدسکتور هارد

نحوه تعمیر کردن و از بین بردن بدسکتور در هارد دیسک!

در ادامه مطلب باما همراه باشید...


1 _ چکیده 

در این گزارش من سعی میکنم تا مفهوم دقیق بد سکتور را مشخص کنم و همچنین میفهمیم که چه عواملی باعث ایجاد بد سکتور در هارد میشود و یک هارد دارای بد سکتور چه علائمی دارد و بد سکتور چه مشکلاتی درهارد ایجاد میکند و در پایان هم من اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار میدهم تا شما بتوانید این بدسکتور رانابود و مشکلات ناشی از آن را رفع کنید .

 

2 _ مقدمه 

 

هارد دیسک مثل قلب تپنده یه سیستم کامپیوتری نقش اساسی در حیات آن ایفا میکند ، و می توان گفت هارد دیسک یکی از مهمترین عناصر سخت افزاری درکامپیوتر پس از پردازنده و حافظه است .هارد‌دیسک در سال 1950 اختراع گردید هارد‌دیسک‌ های اولیه شامل دیسک‌های بزرگ با قطر 20 اینچ ( 50/8 سانتیمتر) بوده و توان ذخیره‌سازی چندین مگابایت بیشتر را نداشتند . به این نوع دیسک ها در ابتدا " دیسک ثابت" می‌گفتند . در ادامه به‌منظور تمایز آنها با فلاپی دیسک ها از واژه " هارد‌دیسک"  استفاده گردید . هارد‌دیسک ها دارای یک Platter   (صفحه) به‌منظور نگهداری محیط مغناطیسی می‌باشند . عملکرد یک هارد‌دیسک مشابه یک نوار کاست بوده و از یک روش یکسان برای ضبط مغناطیسی استفاده می‌نمایند . هارد‌دیسک و نوار کاست از امکانات ذخیره‌سازی مغناطیسی یکسانی نیز استفاده می‌نمایند در چنین مواردی می‌توان به‌سادگی اطلاعاتی را حذف و یا مجدداً بازنویسی کرد. اطلاعات ذخیره‌شده بر روی هریک از رسانه‌های فوق، سالیان سال باقی خواهند ماند اهمیت هارد دیسک به قدری است که من مشکلات ناشی از آن را به ام الامراض برای یک سیستم کامپیوتری تشبیه میکنم یعنی هرگونه مشکل بر روی هارد دیسک میتواند عملکرد بقیه قطعات ما را هم مختل کند . بنابراین هر گونه مشکل بر روی هارد دیسک میتواند کاربر را دچار مشکلاتی کند که بعضا سخت و دردناک است چرا که از یک سوء تعمیرات آن هزینه بر است و از سوی دیگر اطلاعات حیاتی کاربر را در خود نگهداری میکند ، اگر به هر دلیلی این اطلاعات از بین برود بازیابی آن برای کاربر هزینه گزافی را به همراه دارد . به طور کلی از هارد دیسک ، به منظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می گردد . اطلاعات مربوط به راه اندازی سیستم ، برنامه ها و داده ها، جملگی بر روی هارد دیسک ذخیره می گردند . در زمان انجام برخی عملیات خاص توسط کامپیوتر ، نظیر ویرایش فیلم ها ، بازی های کامپیوتری و یا پخش موزیک ، استفاده از یک هارد دیسک با ظرفیت بالا ، سرعت مناسب و قابل اطمینان ، بطرز محسوسی بهبود محیط عملیاتی خصوصا ذخیره و بازیابی اطلاعات را بدنبال خواهد داشت .

 

 

امروزه پیشرفت تکنولوژی به حدی بوده که هاردهای بسیار پیشرفته تری که ظرفیتها و سرعتهای بسیار بالاتری نسبت به هارد های قدیمی تر دارند ساخته شده اند این هارد ها این امکان را به کاربر میدهند که از یک سو بتوانند اطلاعات با حجم بسیار بالا را در آنها ذخیره و نگهداری کنند و از سوی دیگر بتوانند با سرعت بالاتری نسبت به قبل اطلاعات بر روی آنها نوشته یا بخوانند .

در سال ۲۰۰۶ یک هارد دیسک باید بتواند بین ۸۰ تا ۷۵۰ مگابایت اطلاعات را در خود جای دهد، با سرعتی بین ۷۲۰۰ تا ۱۰۰۰۰ درو در دقیقه بچرخد و سرعت انتقال ترتیبی اطلاعات در آن باید بیشتر از ۵۰ مگابایت در هر ثانیه باشد. سریع ترین هارد درایوهای مربوط به سرور ها و ایستگاه های کاری با سرعتی معادل ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه می چرخند و سرعت انتقال ترتیبی اطلاعات در آنها بالغ بر۸۰مگابایت در هر ثانیه می باشد. هارد دیسک ها ی مربوط به نوت بوک ها که از نظر فیزیکی کوچکتر از نمونه های خانگی هستند ، معمولا دارای سرعت و ظرفیت پایین تری میباشند.

اغلب این هارد دیسک ها با سرعتی در حدود ۴۲۰۰ دور در دقیقه می چرخند. البته لازم به ذکر است که جدید ترین انواع این دسته هارددیسک ها دارای سرعتی معادل ۷۲۰۰ دور در دقیقه می باشند. اما مکن میخواهم بگویم که اگر چه این پیشرفتها در هارد دیسک ها بسیار چشمگیر بوده است ولی در مقابل آنها یک سری مشکلات جدیدتر که هر کدام میتواند حیات هارد را دچار مشکل کند هم پدید آمد که بدترین آنها بدسکتور بود در این گزارش من سعی میکنم تمام یا حداکثر اطلاعات مورد نیاز برای فهم بدسکتور را در اختیار شما قرار میدهم.

 

 

 

 

برای آن که ما بتوانیم مفهوم واقعی بدسکتور را درک کنیم باید ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهیم :

1 - ساختار کلی یک هارد دیسک چگونه است ؟

2 - چرا هارد دیسک خراب می شود ؟

3 - بد سکتور چیست ؟

4 - چه عواملی باعث بد سکتور بر روی هارد می شود ؟

5 - یک هارد دیسک دارای بد سکتور چه علائمی دارد ؟

6 - بد سکتور چه مشکلاتی را بر روی هارد ایجاد میکند ؟

7 - چگونه میتوانیم بد سکتور روی هارد را از بین ببریم و آن هارد را باسازی کنیم ؟

 

خوشبختانه من چون زمینه کاری خودم از ابتدا تعمیرات سخت افزار و نرم افزار بوده است و چندین سال در این حوضه کار کرده ام تجربه خیلی خوبی دارم که آن را سعی میکنم در اختیار شما قرار دهم و در کنار آن هم یک سری منابع مرفی میکنم که میتواند به شما در این زمینه کمک کند.

 

 3 - نحوه کار هارد دیسک 

بهترین روش شناخت نحوه عملکرد هارد‌دیسک کالبد شکافی آن است .

 

 

 

 

یک پوسته (قاب) آلومینیومی که کنترل‌کننده‌ی هارد‌دیسک در درون آن (یک سمت دیگر) قرار دارد. کنترل‌کننده فوق مکانیزم‌های خواندن، نوشتن و موتوری که باعث چرخش صفحات هارد‌دیسک می‌شود را کنترل می‌نماید.

در نزدیکی برد کنترل‌کننده کانکتورهای مربوط به موتوری که باعث چرخش صفحات هارد می‌شود قرار دارد.

Platters (صفحات) : این صفحات می‌توانند با سرعت 3600 تا 7200 دور در دقیقه چرخش نمایند.

· بازویی که حد خواندن و نوشتن را نگاه داشته است : این بازو با سرعتی معادل 50 بار در ثانیه قادر به حرکت در طول هریک از صفحات است (حرکت شعاعی)

 

به منظور افزایش ظرفیت هارد‌دیسک می‌توان تعدادی از صفحات را استفاده کرد. مکانیزمی که باعث حرکت بازوها بر روی هارد‌دیسک می‌گردد، سرعت و دقت را تضمین می‌نماید.در این راستا از یک موتور خطی با سرعت بالا استفاده می‌گردد . اطلاعات بر روی سطح هریک از صفحات هارد‌دیسک در مجموعه‌هایی با نام سکتور و شیار ذخیره می‌گردد. شیارها دوایر متحدالمرکزی می‌باشند (نواحی زرد (که بر روی هریک از آنها تعداد محدودی سکتور (نواحی آبی) با ظرفیت بین256 ، 512 بایت ایجاد می‌گردد . سکتورهای فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعالیت سیستم عامل در واحدهای دیگر با نام "کلاستر" سازماندهی می‌گردند . زمانی‌که یک درایو تحت عملیاتی با نام  Low level format قرار می‌گیرد، شیارها و سکتورها ایجاد می‌گردند . در ادامه و زمانی‌که درایوHigh level format   گردید ، با توجه به نوع سیستم عامل و سیاست‌های راهبردی مربوطه ساختارها‌‌یی نظیر : جدول اختصاص فایل‌ها ، جدول آدرس‌دهی فایل‌ها و ... ایجاد تا بستر مناسب برای استقرار فایل‌های اطلاعاتی فراهم گردد .

هارد دیسک که پیش از این به عنوان دیسک گردان ثابت شناخته می شد یک حافظه دائمی است که بطور دیجیتالی رمزنگاری شده و اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کند . هارد دیسک ها در ابتدا برای استفاده در کنار کامپیوتر تولید شدند و بعد ها از آن ها در داخل کامپیوتر استفاده شد . با گذشت زمان کاربرد های هارددیسک از حیطه کامپیوتر فراتر رفت . بطوریکه در تجهیزات ضبط تصویر ، پخش صدا ، همچنین در سیستم ها و دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت ایجاد نیاز به حافظه های بزرگ ، قبال اعتماد و مستقل ، منجر به تولید ساختارهایی همچون RAID ، سخت افزار هایی همچون NAS حافظه های متصل به شبکه و سیستم هایی همچون SAN شبکه های ذخیره اطلاعات شد تا بتوان بطور موثر به حجم بالایی از اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

 

 

4 - چرا هارد دیسک خراب می شود ؟ 

شایع ترین دلیل برای از کار افتادن یک هارد دیسک قبل از سر آمدن عمر طبیعیش آسیبهای فیزیکی می باشد مثل ضربه خوردن و تکان خوردن در زمانی که فعالیتی انجام میدهد.منظور از فعال بودن زمانی است که هدها در حال خواندن یا نوشتن اطلاعات هستند . این لحظه زمانی است که هد به صفحه بسیار نزدیک است و ایجاد تکان یا ضربه باعث تماس با صفحه می گردد و از اینجا تمامی مشکلات آغاز میشود .

 

 

 

به این مشکل Head crash میگویند که به واسطه برخورد نوک هد با سطح بسیار حساس صفحه چرخان حاوی شیارهای مغناطیسی دربرگیرنده اطلاعات ایجاد میگردد . این برخورد هم هد خواندنی را آسیب می زند و هم سطح صفحه را ولی خوشبختانه درایو های امروزی بسیار مقاوم تر هستند و به خوبی در برابر تکان و ضربه محافظت شده اند . به دلیل اینکه جریان هوای ایجاد شده بر روی سطح صفحات فاصله هدها را تعیین میکند در هنگام پایین آمدن سرعت چرخش و توقف صفحات این جریان کمتر شده و فاصله ها نیز کاهش می یابد به همین دلیل در هاردهای مدرن امروزی در زمان کاهش سرعت و توقف هارد هدها به قسمتی که امن می باشد حرکت میکنند و از روی صفحات دور میشوند و هارد دریاو خاموش به سختی دچار مشکل می شود بنابراین از جابجایی سیستم خود در هنگام روشن بودن به شدت اجتناب کنید . به همین دلیل هم میزان حفاظت هارد سیستم های لپ تاپ بسیار بیشتر از هاردهای 3.5 اینچی کامپیوترهای رومیزی می باشد اما با کمی دقت می توانید متوجه شوید که میزان خرابی در هارد دستگاههای قابل حمل تا چه میزان زیاد می باشد.
موتور الکتریکی که وظیفه چرخانیدن صفحات را به عهده دارد دلیل دیگراز کار افتادن هاردها می باشد . این دلیل بیشتر بعد از یک دوره طولانی استفاده ممتد از هارد رخ میدهد . اصولا به وجود آمدن نقص در موتور محرک و یا خرابی اهرمهای نگهدارنده (یاتاقان) باعث کاهش کارایی و همچنین رخ دادن ایرادهایی در عمل خواندن و یا نوشتن که به دلیل کاهش سرعت صفحه ها و یا نبودن در سرعت ایده الی که برای عمل خواندن یا نوشتن لازم است می گردد.
همچنین هارد درایوها دارای فیلترهای ورودی هوا هستند زیرا برای شناور بودن هدها بر روی صفحات نیازمند فشار هوای معینی می باشندو ایجاد کوچکترین نقصی در این فیلترها سبب بروزHead crash و از دست دادن اطلاعات عمده ای در هارد درایو و همچنین خرابی خود دیسک می شود .

 

5 - بد سکتور چیست ؟

همان طور که شاید بدانید ، برای سازمان دهی ذخیره اطلاعات ، سطح هارد دیسک به قطعاتی تقسیم می شود که به آنها قطاع یا سکتور میگویند ( سکتور یکی از کوچکترین تقسیمات سطح هارد دیسک است ) . حال به هر علتی اگر این مکان های حافظه آسیب ببیند به طوری که دیگر امکان استفاده از آن نباشد یعنی بر روی آن نشود اطلاعاتی نشود یا خواند در این مواقع در اصطلاح میگویند که هارد دیسک " بد سکتور " گرفته است .

 

 

6 - چه عواملی باعث ایجاد بد سکتور می شود ؟

1 - عملکرد بعضی از ویروسها و نرم افزار های معیوب و غیر معتبر و مخرب

2 - فرمت کردن زیاد هارد دیسک

3 - ضربه و تکان های شدید

4 - جابه جایی هارد دیسک موقعی که داغ است مثلا زمانی که هارد به هارد کردهایم

5 - نرسیدن ولتاژ مناسب به هارد دیسک در اثر استفاده از پاور ها ( منابع تغذیه ) بی کیفیت

6 - استفاده نامناسب کاربر از فضای هارد دیسک

7 - عمر زیاد هارد

8 - قطع ناگهانی برق در هنگام کار با سیستم

 

 

7 - هارد دیسک دارای بد سکتور چه علائمی دارد ؟

 

1 - کند شدن سیستم ( این کند شدن می تواند آنی یا به مرور زمان باشد (

2 - نمایش blue screen error که به دو صورت است یا لحظه ای و یا ثابت

3 - کارکرد غیر عادی سیستم عامل به عنوان مثال اسم بعضی از پوشه ها محو می شود و یا سیستم ناگهان قفل میشود.

4 - موقع نصب ویندوز جدید با error روبه رو می شویم

5 - سر وصدا غیر عادی و بیش از حد هارد دیسک

6 - پریدن بیش از حد بوت سیستم عامل و خراب شدن آن

7 - مکث و توقف بسیار طولانی برای باز کردن یک پوشه و یا یک فایل

8 - ناپدید شدن فایلها و فولدرها و حتی پریدن و ناپدید شدن درایو موجود بر روی هارد

9 - پیغامهای خطایی که به صورت مکرر در هنگام انجام برخی از اعمال پایه ای ویندوز مانند کپی کردن یا جابه جا کردن فایلها نمایش داده می شود.

 

8 - راه درمان و راه های پیشگیری از بدسکتور هارد : 
 

همان طور که می دانید بد سکتور به دو صورت است یا به صورت سخت افزاری است و یا به صورت نرم افزاری  !!!

اگر بد سکتور به صورت سخت افزاری با شد کار چندانی نمی توان کرد شاید تنها راه تعویض « سیلندر » هارد دیسک باشد ولی اگر نرم افزاری باشد می توان به کمک یک سری نرم افزار های کمکی مشکل را برطرف کرد .

دردناک ترین بدسکتور ها زمانی رخ می دهند که بر روی سکتور صفر باشند .

«  لازم به ذکر است سکتور صفر معمولا همان فضای اولیه است که ما آن را به درایو C اختصاص میدهیم و سیستم عامل بر روی این نقطه نوشته و از این نقطه راه اندازی می شود بنابراین کلا فضای این درایو برای سیستم حیاتی است به عنوان مثال اگر درایو C ما دارای ظرفیت 30 گیگابایت باشد اگر بد سکتور بر روی ناحیه 1 تا 5 گیگ اول این درایو ایجاد شود این معمولا دردناکترین بد سکتور برای هارد محسوب می شود  »

 

همه ما می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است بنابراین من به شما یک سری کارهایی را پیشنهاد میکنم که می تواند بهترین راه حل ها برای پیشگیری از این مشکل باشد :

1 - سعی کنید از یک منبع تغذیه مناسب برای سیستم خود استفاده کنید که ولتاژی بیش از نیاز سیستم شما را بتواند تامین کند این خیلی مهم است که متاسفانه کسی به این عامل مهم توجهی ندارد ، معمولا پاورهای Green    و Intelect و Termaltec و Memonex از بهترین پاورهای استاندارد و مناسب بازار هستند که شما می توانید با خیال راحت و مطمئن از آنها استفاده کنید .

2 - سعی کنید از هارد دیسک های مناسب استفاده کنید بهترین آنها بر اساس اولویت Samsungو Hitachi  و Segate و .. هستند .

3 - سعی کنید در صورت امکان به جای این که مثلا یک هارد 1000 گیگابایتی بخرید ، دو هارد 500 گیگابیتی بخرید و از هر دو آنها به صورت همزمان استفاده کنید این کار باعث می شود که اولا سرعت خواندن و نوشتن شما 2 برابر شود و دوما اگر مشکلی برای یکی از هارد ها پیش آمد بتوانید از هارد دوم استفاده کنید و اگر هارد اول دیگر قابل تعمیر نباشد در این صورت خسارت کمتری می بینید .

4 - مدیریت منابع در داخل هارد بسیار مهم است شما باید در این مدیریت سعی کنید فوق الاده منظم باشید ، سعی کنید از فضای اختصاص داده شده به درایو C استفاده نکنید چون همان طور که قبلا گفتم درایو C چون سکتور صفر در آن قرار دارد برای سیستم حیاتی است بعضی کاربران متاسفانه نمی دانند که محیط Desctop  سیستم عامل نیز در همان درایو C قرار دارد و یا پوشه های My Document  و .. همه آنها مجموعه سیستم عامل هستند و در داخل درایو C ذخیره میشوند چون این کاربران اطلاع کافی ندارند معمولا حجم بالای اطلاعات خود را یا بر روی  Desctopقرار می دهند و یا در پوشه My Document  و ... ذخیره میکنند که همین کار باعث ایجاد بد سکتور بر روی سکتور صفر می شود بنابراین شما می توانید به غیر از درایو C با اطمینان خاطر اطلاعات خود را بر روی درایو های دیگر ذخیره کنید و به هیچ عنوان سعی نکیند از فضای درایو اختصاصی سیستم عامل برای ذخیره کردن اطلاعات خود استفاده کنید .

5 - اگر از فضای درایو های دیگر برای ذخیره سازی استفاده میکنید سعی کنید فایلهای شما بیشترین نظم را داشته باشند این کار باعث میشود که در هنگام خواندن اطلاعات سیستم عامل با سرعت بیشتری آن اطلاعات را از روی هارد دیسک بخواند مثلا بهتر است اگر میخواهید چند فیلم را ذخیره کنید یک درایو اختصاصی برای فیلمها در نظر بگیرید چون همان طور که ما میدانیم فیلمها حجم زیادی از درایو را اشغال میکنند ، شاید اکثر شما میدانید که بازگرداندن اطلاعات از دست رفته برای فیلمها دشوارتر است و هزینه بالایی هم دارد بنابراین اگر یک یا دو درایو اختصاصی برای آن در نظر بگیرید بازگرداندن آنها راحت تر و بدون مشکل انجام میگیرد . و دیگر درایو ها را هم به همین صورت مثلا از یک درایو برای ذخیره سازی فایلهای موزیک و عکس و فایل های متنی استفاده کنید و از یک درایو اختصاصی هم برای بازی های کامپیوتری استفاده کنید .

6 - همیشه سعی کنید اطلاعات هارد دیسک خود را یکپارچه سازی کنید این هم برای هارد دیسک حیاتی و مهم است برای این کار شما میتوانیدComment Promt  یا از نرم اافزاری که برای این کار در سیستم عامل قرار داده اند استفاده کنید اگر از Comment Promt  استفاده میکنید فقط کافی است از دستور مثلا C:defrag C: -a  از این دستور برای نمایش وضعیت درایو نسبت به یکپارچه سازی مطلع شوید که آیا درایو مورد نظر نیاز به یکپارچه سازی دارد یا نه ، اگر نیاز داشت از همان دستور ولی این بار با سوییچ  C:defrag C: -f  برای این کار استفاده کنید در بعضی مواقع این کار زمانی زیادی ممکن است طول بکشد و اگر میخواهید از نرم افزار خود ویندوز استفاده کنید می توانید از نرم افزار Disk Defragmenter استفاده و این عمل را انجام دهید اما نرم افزار های خیلی بهتر و قویتری هم هستند که یک نمونه آن را من به شما پیشنهاد میکنم تحت نام Diskeeper که نرم افزار فوق الاده قوی برای این کار است .

7 - اگر احساس میکنید که هارد شما بد سکتور گرفته است سعی کنید بلافاصله نسبت به حل مشکل آن اقدام کنید چون همانطور که گفتم هارد دیسک دارای بد سکتور تمایل به زیاد شدن دارد و مثل سرطان این بدسکتور همه قسمتهای دیگر هم سرایت میکند تا جایی که دیگر نشود برای آن کاری کرد .

 

9 -  نحوه تعمیر کردن و از بین بردن بدسکتور در هارد دیسک :
 

و اما در مورد تعمیر بدسکتور هارد همان طور که من قبلا گفتم سخت ترین بد سکتور ها زمانی است که آن بر روی سکتور صفر باشد اگر شما در طی کار کردن با کامپیوتر یک دفه و به صورت آنی با یک BluScreen  آنی رو به رو شدید که بعد از آن هم سیستم بالافاصله ریست میکند ااین نشان میدهد که احتمالا بر روی سکتور صفر شما یک بدسکتور ضعیف یا خفیف دارید البته درست که ضعیف است ولی در بد جایی ایجاد شده است چون در روند سیستم عامل خلل ایجاد میکند در این مواقع بهترین و مناسب ترین کار که من پیشنهاد میکنم در صورت نیاز فرمت کردن درایو C و استفاده از نرم افزار های زیر به حالت  Bootable  یا تحت داس می باشد :

HDD Regenerator

HD repair program list

Hdat 2

Flobo

Killdisk

Anadisk

HD repair

 

بهترین این نرم افزار ها که من خودم اغلب از آن استفاده میکنم  HDD Regenerator  که نرم افزار فوق الاده قوی و به درد بخوری است و دیگر نرم افزار Hdat 2  هم نرم افزار قوی و خوبی است که میتواند تا حدودی مشکل شما را رفع کند . معمولا سعی کنید چند بار این کار را انجام دهید تا اگر برای بار اول مشکل حل نشد برای بار دوم بدسکتور گیری کند و بعد یک ویندوز جدید نصب کنید .

و اما حالت دیگر اگر در طی کار با سیستم عامل شما با  BluScreen  ثابت روبه رو شدید حالتی که سیستم بر روی آن قفل می شود و شما را مجبور میکند خود سیستم را ریست کنید در این مواقع شما احتمالا با بد سکتور شدید مواجع شدید این نوع بدسکتور هم درست بر روی سکتور صفر قرار میگیرد و از لحاظ حجم و طول هم حجم بیشتری را شامل میشود ، خود من حتی با بد سکتور هایی روبه رو شدم که در طول 20 گیگ از یه درایو قرار داشت که به نوبه خود حل مشکل آنها بسیار دشوار و سخت است خب در این حالت بهترین راه حلی که من به شما پیشنهاد میکنم این است که از همه اطلاعات درایو های خود Backup  تهیه کنید و با استفاده از نرم افزارهای دیگری نظیر  Low level format یا Ziro format  یا  Wipe Disk در حالت Bootable  کلیه اطلاعات دیسک خود را نابود کنید بعضی مواقع شما مجبور خواهید شد چند بار این عمل را انجام دهید که هم فوق الاده زمان بر است و هم طاقت فرسا و بعد از آن باید پارچه بندری هارد را دوباره انجام دهید و شروع به نصب ویندوز کنید ، اگر در طی نصب ویندوز با مشکلی و پیام خطایی مواجه نشدید یعنی مشکل هارد برطرف شده است ولی اگر با پیغام خطا مواجه شدید باید تخصصی تر آن را تعمیر کنید .

لازم به ذکر است که هارد دیسکهای نو در کارخانه سازنده ، فرمتی ویژه می شوند که آن را  Lowlevel format  یا فرمت سطح پایین که بسیاری مواقع انجام دوباره این فرمت باعث رفع بدسکتور می شود معمولا شرکتهای سازنده هارد دیسک این نرم افزار را بر روی سایتهای خود میگذارند تا کاربران آن را دانلود کرده و با آن مشکلات هارد را برطرف کنند ولی در خود ویندوز هم یک امکان برای برطرف شدن بد سکتور قرار داده اند اگر خواستید می توانید از آن هم استفاده کنید کافی است بر روی درایو مورد نظر خود راست کلیک کرده و گزینه Peropertis را انتخاب سپس به منویTools رفته و آنگاه گزینه Chech now را انتخاب و در پایان هم گزینه

Scan for and attempt recovery bad sector

 کلیک کنید ، توجه داشته باشید که بد سکتور گیری گاها سخت و زمان بر است و ممکن است حتی چندین روز طول بکشد .